Nowości w badaniach laboratoryjnych

Warsztaty Kompleksowe podejście do pracy dietetyka – diagnostyka, medycyna, suplementacja, prawo

Dnia 14.10.2016 EdukacjaŻywieniowa.PL miała przyjemność brać udział w warsztatach organizowanych przez Laboratorium Alab. Zajęcia poświęcone były głównie uzupełnianiu swoich kompetencji zawodowych, jednak pojawiło się też wiele informacji ciekawych dla pacjenta. Chciałyśmy podzielić się z Tobą kilkoma ciekawostkami.

Gdzie wykonać badania?

Diagnosta laboratoryjny pan mgr Łukasz Fraszka podkreślał, jak ważne jest wykonywanie badań wyłącznie w laboratoriach medycznych. Jednostki takie są zarejestrowane w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych, a wydawane przez nie wyniki spełniają normy dotyczące badań diagnostycznych. To daje pacjentowi przede wszystkim gwarancję wiarygodności.

WAŻNE – na wyniku badania powinny być między innymi wartości referencyjne. Jeżeli ich brakuje, badanie takie nie może zostać wzięte pod uwagę w żadnym procesie diagnostycznym.

Jak wykonać badania?

Większość badań powinniśmy wykonywać na czczo, w godzinach porannych, po całonocnym odpoczynku. Ważne jest zapewnienie sobie optymalnych warunków – jak najbardziej zbliżonych do tych, w których funkcjonujemy na co dzień. Powinniśmy spać podobną ilość czasu i zrezygnować z niecodziennych dla nas aktywności. Jeżeli planujesz badania przesiewowe, poprzedniego dnia wieczorem zdecyduj się raczej na odpoczynek, niż na długotrwały wysiłek.

Niektóre badania można wykonać po lekkim śniadaniu. Jednak diagnosta zaleca, aby na wszelki wypadek przed każdym pobraniem krwi powstrzymać się od jedzenia. Można za to (a wręcz zaleca się) wypić wodę lub inny napój bez cukru (na przykład herbatę) w ilości 1-2 szklanek.

Zmienne TSH

Stężenie hormonów tarczycy jest wyjątkowo podatne na zmiany warunków otoczenia. Na wynik może mieć wpływ nawet pora pobrania – inne wyniki możemy uzyskać pobierając próbkę na przykład o 8, a inne już o 10 rano! Dlatego właśnie zaleca się, aby zwłaszcza w przypadku chorób tarczycy, kontrolować stężenie hormonów zawsze o tej samej porze. Różnica nawet kilku godzin przy pobraniu poszczególnych próbek może mieć znaczny wpływ na późniejszy proces leczenia!

Alkohol a badania

Na wiele parametrów naszego organizmu ma wpływ także spożywanie alkoholu. Jeżeli zależy nam na wiarygodnych wynikach, lepiej powstrzymać się przed jego spożyciem na przynajmniej 24h przed wykonaniem pobrania. Największy wpływ ma na enzymy wątrobowe, ale zaburza również parametry lipidowe. Znacznie obniża na przykład stężenie cholesterolu HDL!

Dysbioza i nietolerancje

Pani doktor Iwona Wilk oraz Małgorzata Frajberg pokazały cały szereg nowoczesnych badań przydatnych w diagnostyce prawidłowej pracy jelit, trzustki i wątroby. Podkreślały, jak ogromną rolę pełni mikroflora jelitowa – możemy wręcz mówić o „narządzie bakteryjnym” człowieka! Również wiele chorób autoimmunologicznych ma swoje podłoże w braku równowagi prawidłowej flory jelit. Mogą należeć do nich przede wszystkim schorzenia tarczycy i przewodu pokarmowego, a także wiele chorób ogólnoustrojowych.

Warto badać witaminę D!

Na koniec lek. med. Agata Strukow przypomniała o roli witaminy D w kształtowaniu naszego zdrowia. Ogólne zalecenia wynikające ze źródeł naukowych wskazują, że powinniśmy badać ją nawet dwa razy w roku – przed i po sezonie zimowym. Pomiar stężenia witaminy D służy nie tylko sprawdzeniu czy faktycznie mamy niedobór, ale również ustaleniu dawki suplementacji. Więcej o uzupełnianiu witaminy D możesz przeczytać tutaj.

Podsumowanie

Każdy z nas ma unikalny metabolizm. Pomimo ustalonych wartości referencyjnych może się więc zdarzyć, że wynik będzie w normie, a jednak Ty będziesz chorować. Twoje objawy i samopoczucie są znacznie ważniejsze niż jakiekolwiek parametry.

„Nie leczymy wyniku, tylko pacjenta!”

Pamiętaj o tym, dbając o swoje zdrowie. Jeżeli coś Cię niepokoi, pomimo dobrych wyników, zdecyduj się na pogłębioną diagnostykę. Lekarz lub diagnosta powinien doradzić Ci, które badania warto jeszcze wykonać lub do jakiego specjalisty się zgłosić.

Edukacja Żywieniowa
0 replies

Dodaj komentarz

Podziel się swoim komentarzem
Możesz tu podzielić się swoja opinia o Edukacji Żywieniowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *