5 braków w jadłospisie – najczęstsze niedobory u dzieci

Pewnie sami wiecie najlepiej, że niestety nie wszystkie dzieci chętnie zjadają to, co proponują im rodzice. Oprócz dodatkowego stresu dla obydwu stron, sytuacja taka wiąże się z ryzykiem niedoborów pokarmowych.

Czego brakuje dzieciom?

Składnikami najbardziej deficytowymi w diecie dzieci są przede wszystkim wapń, potas i witamina D, w nieco mniejszym stopniu foliany i witamina E. Skala tego zjawiska jest naprawdę ogromna. Jadłospisy, w których jest za mało wapnia i potasu dotyczą ponad 90% dzieci! Braki witaminy D dotyczą powyżej 95%! Witaminy E brakuje u ponad 60% dziewcząt i ponad 70% chłopców, z kolei folianów u ponad 80% dzieci.

Niemal wszystkie przeanalizowane przez nas jadłospisy zawierały zbyt mało witamin i składników mineralnych.

Skąd te braki?

Normy żywienia człowieka ściśle określają, ile składników odżywczych powinniśmy dzienne spożywać. Chociaż nasze potrzeby są bardzo indywidualne, ilości te powinny zapewnić nam sprawne funkcjonowanie, a dzieciom również prawidłowy wzrost i rozwój. Brak znajomości naszego organizmu czy brak podstawowej wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania sprawia, że ciężko jest nam dostosować jadłospis do naszego trybu życia czy zaproponować zdrowe posiłki dzieciom. Niedobory są wtedy zazwyczaj po prostu kwestią czasu…

Co za dużo, to też niezdrowo

Warto zwrócić uwagę, że większość badań na temat spożycia witamin i składników mineralnych u dzieci wskazuje, że z kolei dopuszczalne ilości sodu przekraczane są ponad dwukrotnie! Oznacza to, że już od najmłodszych lat dzieci spożywają za dużo soli… Co w późniejszym wieku również nie pozostaje bez wpływu na ich organizm.

A czy Twoje dziecko ma niedobory?

Konieczność edukacji zarówno dzieci, jak i ich rodziców w zakresie prawidłowego żywienia jest ważna nie tylko z punktu widzenia zaspokajania bieżących potrzeb naszego organizmu. Równie ważne jest kształtowanie naszego zdrowia w przyszłości. Już dziś możesz sprawdzić niedobory u swojego dziecka w Laboratorium ALAB!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko odżywia się prawidłowo?

Zapraszamy do naszej Grupy Żywieniowego Wsparcia, a poznasz 5 skutecznych sposobów, aby Twoje dziecko jadło wszystko, było zdrowe i prawidłowo się rozwijało (PDF znajdziesz w plikach grupy).

 

*Źródło grafiki: Pinterest

Edukacja Żywieniowa
0 replies

Dodaj komentarz

Podziel się swoim komentarzem
Możesz tu podzielić się swoja opinia o Edukacji Żywieniowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *