Choćby to miał być tylko jeden dzień, niech będzie dniem slow!

Wprowadź w życie zasady powolnej uważności, ciesz się zapachem i widokiem wiosny, smakiem zjadanego posiłku i ciepłem przyjaźni w realnym życiu…

Czym jest slow life?

Jak wspomina Carl Honore w swojej książce o znaczącym tytule “Pochwała powolności”, już dziś powinniśmy sami zrozumieć, że współczesne życie wymaga od nas zdefiniowania na nowo sposobu postrzegania czasu, życiowych wartości czy też stylu życia. Chodzi o to, byśmy zaczęli bardziej świadomie smakować życie, delektować się nim jak ulubionym deserem.

Żeby to zrobić, „musimy” zwolnić i uwolnić się od przymusu. Jak bardzo znienawidzone jest przez nas słowo „MUSZĘ”, prawda? To dzisiejsze tempo życia, gdzie brakuje nam czasu na regularny odpoczynek, na aktywność, na zadbanie o swoje zdrowe odżywianie bez pośpiechu stresu i paniki… Ciągle w naszym słowniku codziennych pojęć przewija się słowo „MUSZĘ”.

Carl Honore pisze: “Całe moje życie zamieniło się w trening pospiesznego upychania jak największej liczby zajęć w każdą godzinę. Jestem Dickensowskim Scrooge’em ze stoperem w dłoni. Obsesyjnie próbuję zaoszczędzić każdy najmniejszy okruch czasu, kilka sekund tu, jedna minuta tam…”. Czy nie jest to moment, kiedy powinniśmy przyjrzeć się sobie trochę bardziej?

Zdrowe odżywianie

Kiedy słyszę, “Zdrowe odżywianie – czy wiesz, jak dużo czasu musiałbym w to zaangażować? To przygotowywanie posiłków jest takie męczące, wolę zjeść coś gotowego w przelocie, na mieście.”

Czy w ten sposób nie zaczynamy wszyscy gonić własny ogon i ogarnia nas panika, że jesteśmy ciągle w niedoczasie? Czy naprawdę wolisz chodzić głodny niż być dobrze odżywiony?

Styl życia

Kiedy słyszę, “Czuję się przemęczony, miewam częste bóle głowy, jestem osłabiony, nie mam siły na nic.”

Odpowiadam: to wykonaj badania. Nie możesz, bo nie masz na nie czasu? Przekładasz wizyty? To szkoda, zdrowie jest przecież twoją największą wartością! Bądź uważny, nie lekceważ złego samopoczucia, szanuj swoje zdrowie. Chyba, że postanowiłeś, że będziesz żyć na kredyt i właśnie teraz jest ten moment, kiedy odcinasz kupony. Powinieneś wiedzieć, że ten czas nie będzie trwał wiecznie – albo prędzej, albo później zdążysz się o tym przekonać na własnej skórze… Czy naprawdę chcesz potem usłyszeć: “A prosiłam, zrób te badania?”

Twoi najbliżsi

Kiedy słyszę, “Nie… dziś to nie mam czasu, może jutro, a najlepiej to za tydzień się spotkajmy.”

Ilu Twoich przyjaciół przekazuje Ci informację o braku swojej dyspozycyjności czasowej na spotkanie z Tobą? Więzi ludzkie przestały być ważne, od kiedy istnieją kanały social media. Widzę przecież Twoje uśmiechnięte zdjęcia, a to chyba jest u Ciebie wszystko dobrze, co nie? Nie dbasz teraz o relacje z innymi – nie spodziewaj się, że jeśli dosięgnie Cię nieszczęście, inni przejmą się Tobą, zapytają o twój stan emocji i samopoczucie. Czy naprawdę chcesz odczuwać samotność?

Twoje życie w nurcie slow

Masz już jakieś wnioski i własne przemyślenia? Choćby to miał być tylko jeden dzień, niech stanie się slow. Zwolnij – nic nie musisz, nie spinaj się, bo stres podwyższa niepotrzebnie ciśnienie, a w Twoim ciele mimo woli kumuluje się niepotrzebna nadwyżka hormonów… Zamiast tego uśmiechnij, się weź głęboki oddech i odpuść sobie przez chwilę! Idź na spacer, zamknij oczy i oczyść myśli. Tak – jesteś oazą spokoju, masz życie w swoich rękach, niech nie rządzi nim ciągły deficyt czasu, stres czy brak relacji z innymi. Pomyśl i rób to, co jest dla Ciebie najważniejsze, zadbaj o zdrowie, dobre samopoczucie i otaczaj się pozytywnie nastawionymi ludźmi.

Zrób sobie chociaż jeden dzień tylko dla siebie, w zamyśleniu spójrz dłużej przez okno, a nie w swój telefon, weź głęboki oddech, pomyśl o sobie i swoich najbliższych, pozwól sobie na dzień “nic nie robienia”. Bądź obecny w swoim życiu. Wrzuć na luz i pozwól sobie czasem być slow!

Sylwia Krupa

Właściciel projektu / Redaktor at Edukacja Żywieniowa.PL
Doradca corporate wellness i Edukator Żywieniowy, ukończyła kursy i szkolenia związane z żywieniem człowieka. Opracowała wiele własnych nowatorskich sposobów planowania i organizowania codziennego żywienia oraz przygotowywania zbilansowanych posiłków dla siebie i całej rodziny każdego dnia.
Dla niej jako trenerki zdrowego stylu życia, najważniejsze stało się promowanie idei świadomego odżywiania oraz w jaki sposób to, co jemy, ma wpływ na zdrowie, wygląd i codzienne samopoczucie.

Zamów konsultację z Sylwią
Sylwia Krupa
2 replies
 1. Lucy
  Lucy says:

  Moje życie to takie właśnie upychanie… Chciałabym wszystko, ale doba nie rozciąga się do stu godzin. Nie rozumiem, jak można być slow mając wymagającą pracę, rodzinę, hobby, potrzebę ruchu i kontaktów towarzyskich, dodatkowo znaleźć czas na książki, zwiedzanie kraju i świata. Jakoś mi ten ruch slow life nieładnie pachnie… No, chyba, że oznacza to porzucenie większości aktywności życiowych

  Odpowiedz
  • zespół EdukacjaŻywieniowa.PL
   zespół EdukacjaŻywieniowa.PL says:

   Dla nas slow life to kwestia organizacji życia na nowo – życie to również ciągłe wybory. Nie rezygnujemy z życiowych aktywności, ale staramy się, aby osiągnąć równowagę w życiu. Czasem te napięte harmonogramy są wynikiem tego, że nie otrzymujemy potrzebnego wsparcia z otoczenia. Mamy nadzieję, że z 365 dni znajdziesz chociaż jeden slow day tylko dla Ciebie, tego Ci życzymy!!!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Podziel się swoim komentarzem
Możesz tu podzielić się swoja opinia o Edukacji Żywieniowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *