Dlaczego warto odkrywać z dziećmi nowe smaki?

Czy jako dorośli lubicie większość potraw? A jak to było, gdy byliście jeszcze dziećmi? Zjadaliście wszystko, co dawali Wam rodzice, a może mieliście kilka najczęściej zjadanych produktów?

Pokolenia niejadków

Często zdarza nam się słyszeć od dzieci: „Nie lubię!”. Na pytanie – “Dlaczego?”, zazwyczaj słyszymy odpowiedź: “Bo nigdy tego nie jadłem, nie próbowałem”.

Kształtowanie postaw żywieniowych zaczyna się od najmłodszych lat. To rodzice mają decydujący wpływ na sposób żywienia swoich dzieci. Wspólnie przygotowywane posiłki jedzone razem z dziećmi uczą je smaków i zdrowych wyborów żywieniowych. One same już w dorosłym życiu przekażą te wzorce swoim dzieciom.

Przecież wszyscy pamiętamy smaki i zapachy naszego dzieciństwa, tak wiele zależy od rodziny! Prawie 60% dorosłych Polaków zjada podobne posiłki, co ich rodzice.

Tak jak zachowanie, nawyki żywieniowe wynosimy z domu. Sposób żywienia w dorosłym wieku, nawet to czy jemy warzywa i owoce lub pijemy regularnie wodę, zależy od naszych rodzinnych upodobań i przyzwyczajeń.

Im więcej, tym lepiej

W dietetyce ta zasada sprawdza się bardzo rzadko, bo nawet nadmiar warzyw i owoców w szczególnych przypadkach może być szkodliwy.

Jednak im więcej smaków pozna i polubi dziecko, tym więcej różnorodnych produktów będzie wybierać w przyszłości. Ta różnorodność sprawia, że prościej unikać niedoborów witamin i składników odżywczych, mniejsze jest także ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pokarmowych.

Rodzinne smaki

W dorosłym życiu wiele razy wracamy do smaków i zapachów naszego dzieciństwa, często wspominając wyjątkowe ciasto babci, czy bigos mamy. Możemy powiedzieć więcej – nic tak nie rozwija apetytu dziecka, jak możliwość poznania kuchni wielopokoleniowej naszej rodziny.

Rodzinne gotowanie to doskonała zabawa i okazja, aby wiele się o sobie dowiedzieć – na przykład poznać ulubione smaki i potrawy. Wspólne gotowanie również ma ogromne znaczenie dla kształtowania postaw żywieniowych naszych najmłodszych.

Dzięki rodzicom dzieci mogą nauczyć się przede wszystkim tego, że jedzenie jest istotnym, a nie marginalnym elementem zdrowego stylu życia. Warto odkrywać nowe smaki!

*Źródło grafiki: Pinterest

Edukacja Żywieniowa

Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi, którzy chcą wiedzieć więcej o zdrowym odżywianiu. Zależy nam na zwiększaniu świadomości żywieniowej, by dokonywać zdrowych wyborów każdego dnia.
Edukacja Żywieniowa
0 replies

Dodaj komentarz

Podziel się swoim komentarzem
Możesz tu podzielić się swoja opinia o Edukacji Żywieniowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *